Hem

Tumba Gymnasium

Tumba firar nya framgångar i gymnasiesöket

Publicerat 12 mars 2019

1200 semlor delades ut som en happening när lektionerna avbröts i torsdags för att fira TG:s fantastiska söksiffror. Totalt ökar TG från 650 förstahandssökande 2018 till 699 detta år. Dessutom är vi nu en av de skolor i länet som inte bara ligger i topplistan när det gäller antalet sökande, utan också förstahandssökande per ledig plats. Så här ser det gällande förstahandssökande per plats för fyra av de skolor som har flest sökande  i Stockholms län (av totalt ca 200 gymnasieskolor).

Anna Whitlocks gymnasium    1,62 per plats
Tumba gymnasium                       1,60 per plats
Tibble gymnasium                        1,30 per plats
Nacka gymnasium                        1,10 per plats

Tack alla elever, och all personal, som varje dag ser till att göra TG till en lite bättre skola.

Alf Solander, rektor

Läs fler nyheter