Hem

Tumba Gymnasium

TG-lärare bakom historiepodden ”Keffa kungar”

Publicerat 20 maj 2016

Keffa-kungar-boyband

Keffa kungar är en nystartad podcast där historikerna Jamil Akkawi och Simon Wretmark (undervisande lärare på Tumba gymnasium) diskuterar historia. Som lyssnare är det lätt att smittas  av drivet och engagemanget hos duon bakom podden.

Sedan första avsnittet släpptes (16/4) har Keffa kungar redan etablerat sig som en inspirationskälla för pedagoger runt om i landet. Ryktet om Keffa kungar har också nått Sveriges radio P3 som kommer att sända ett inslag med Jamil och Simon i början av juli.

Keffa-kungar-jump

Första avsnittet av Keffa kungar handlade om just keffa kungar. Vilka var de, historiens mest knäppa och ondskefulla kungar? Ett annat ämne som tagits upp i podden är kvinnohistoria (Avsnitt 4 är en hyllning till historiens kvinnliga superhjältar. Dessutom ringer Jamil och Simon upp självaste Yvonne Hirdman, historieprofessorn som introducerade genusteori i svensk forskning.) Andra ämnen som avhandlats är historiska myter och svenskhet.

Ladda ner och lyssna via iTunes Acast (för Android) eller Podomatic

Keffa kungar finns också på Facebook

Läs fler nyheter