Hem

Tumba Gymnasium

TG-elever kör stor liveproduktion från Bak- och chokladfestivalen

Publicerat 1 oktober 2015

Eleverna på Tumba gymnasium är peppade på årets Bak- och chokladfestival.

Elever från Tumba gymnasium/Xenter har fått hedersuppdraget att köra en stor liveproduktion från årets Bak- och chokladfestival. I uppdraget ingår även att göra förreportage.

Med start nu på torsdag 8/10 filmar elever från  ES 13- och ES 14 Film live från Bak- och chokladfestivalen.  Det är skarpt läge som gäller och livesändningen körs ända fram till och med söndag. Festivalen är inne på sitt tredje år och har vuxit stadigt sedan starten, så det är mycket som ska täckas. Ett mobilt team kommer att göra intervjuer i mässhallen. Ett annat team kommer att ansvara för hela livesändningen från soffan, där programledare intervjuar kända konditorer. Utöver det kommer eleverna att bevaka tävlingsscenen där bland annat årets konditor koras.

Livesändningen kommer också att vara tillgänglig på bland annat Arlas, Kungsörnens och Dansukkers respektive webbplatser.

Läs fler nyheter