Hem

Tumba Gymnasium

TG-elever i den politiska hetluften

Publicerat 5 februari 2016

Denho Halef från SA15SA och riksdagens talman Urban Ahlin.
Denho Halef från SA15SA och riksdagens talman Urban Ahlin.

Idag deltar 15 TG-elever i finalen av Ungdomens riksdag. Förmiddagen ägnas åt arbete i olika utskott där elevernas motioner, från TG och övriga skolor, behandlas. Detta arbete leds av ordinarie riksdagsledamöter som sitter i utskottet. I eftermiddag blir det energidebatt i plenisalen, där Mahdieh Heidari i SA15SA, Hanna Strömberg EK14EK och Robbin Varli SA15BE talar. Dagen avsluts med riksdagens frågestund där flertalet ministrar från regeringen deltar.

Härligt att en stor delegation från Tumba gymnasium finns på plats i demokratins hjärta! Följ bevakningen av Ungdomens riksdag 2015/16 på riksdagen.se.

Se våra tre talare i energidebatten via Riksdagens webb-tv.

Läs fler nyheter