Hem

Tumba Gymnasium

TG-elever bjöds på samtalsaktivism med Navid Modiri

Publicerat 9 december 2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idag fick några av TG:s klasser besök av Navid Modiri, kommunikatör, artist och föreläsare, men kanske mest känd som samtalsaktivist, något han jobbat som i tre år. Det tar sig bland annat uttryck i projektet Sverige 3.0, som föddes under ett 12 timmar långt samtal om Sveriges framtid, med 80 deltagare i ett rum Riksdagshuset. Initiativtagare: Navid Modiri.

Modiri vill utmana alla att tänka nytt kring vad ett samtal skulle kunna vara och vad bristen på samtal innebär för samhällsutvecklingen. Han är en modig och väldigt inspirerande person, men också lite besvärlig. Men det måste man vara om någon utveckling ska kunna ske. Modiri utmanade verkligen eleverna till samtal, men hela tiden med ett stort hjärta och mycket nyfikenhet, och vi var nog många som fick oss en tankeställare, både elever, lärare och övrig personal. Navid Modiri lämnar ingen oberörd.

Naviri-Vanja

Läs fler nyheter