Hem

Tumba Gymnasium

Restaurangelever utforskar naturliga råvaror

Publicerat 21 september 2017

Vecka 37 flyttade RL-programmet ut klassrummet i de Småländska skogarna! RL15 besökte #sjöborgen som är en gård där entreprenörerna Malin och Peter Comstedt lever självförsörjande med ett tydligt gastronomiskt fokus. Eleverna lagade, åt, diskuterade, reflekterade, sov, ja helt enkelt levde självförsörjande under 4 dagar! Råvaran stod i fokus och pratades, plockades, skördades, fiskades och lagades utifrån de förutsättningar som fanns. Givetvis över öppen eld i deras vedeldade utomhusrestaurang. Fokus på dagarna var vikten av råvarukännedom samt respekten för naturen och en hållbar utveckling. Tordagen avslutades med att eleverna skapade en meny utifrån de råvaror som fanns att tillgå. Det resulterade i 3 fantastiska rätter! Smålandsposten var även på plats och gjorde ett reportage om projektet! Länk: http://www.smp.se/alvesta/konsten-att-tillreda-sin-ravara/

 

Se alla foton här

 

 

Läs fler nyheter