Hem

Tumba Gymnasium

Nu kan du lyssna på Biblioterapipodden

Publicerat 18 april 2019

I samband med Världsbokdagen arrangerar Tumba gymnasium Läsveckan 23-26 april. Det är mycket som händer: högläsning, författarbesök med Evin Ahmad, en affischtävling och blind-date med böcker. Dessutom har vi spelat in en podd där vi utgår ifrån olika livsbekymmer som elever lämnat till oss och pratar om hur man kan tackla dem med litteratur, musik, film eller TV-serier. De problem vi tar upp är: kroppskomplex, självmordstankar, när det är svårt att gå upp på morgonen och hur man gör när man saknar solen de mörka månaderna på året.

Biblioterapipodden är ett avsnitt i podden Studio Tumba som du kan lyssna på överallt där poddar finns. Sök på Studio Tumba!

Vi som poddar är Marcus Fevik Paikin ES17LJUD,  bibliotekarien Lina Berglund och lärarna Johan Blomberg och Vania Moore Briones.

Om du är intresserad av biblioterapi eller vill prata om böcker, kontakta Jimmy eller Lina i TGs bibliotek.

#tgläser

Läs fler nyheter