Hem

Tumba Gymnasium

Ministerbesök på samhällsprogrammet

Publicerat 7 december 2016

Samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan, programansvarig för samhällsprogrammet Thomas Strandquist och SA16BE
Samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan, programansvarig för samhällsvetenskapliga programmet Thomas Strandquist, lärarkandidat Julia Ridderstedt och eleverna i SA16BE

Idag besökte samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan (S) Tumba gymnasium för att prata politik med eleverna på det samhällsvetenskapliga programmet. Eleverna hade förberett sig genom att bearbeta regeringens reformprogram för minskad segregation och frågorna kretsade kring utbildning och skola, energipolitik, sysselsättning, segregation, trygghet samt brottslighet. Besöket var mycket uppskattat av alla parter och det blev ett intressant samtal om viktiga samhällsutmaningar för det svenska samhället.

Läs fler nyheter