Hem

Tumba Gymnasium

Lärare från TG bjöds in till Riksmötets öppnande

Publicerat 21 september 2015

Statsministern hade inget emot en selfie med Stina och Gennet
Statsministern ställde gärna upp på en selfie

Förra tisdagen blev en stor dag för demokratin och för två av Tumba gymnasiums lärare. Till årets öppnande av Riksmötet 15/9 hade de fyra talmännen fått möjligheten att bjuda in de lärare som betytt särskilt mycket för dem. Från Tumba gymnasium bjöds Gennet Sätherlund och Stina Widell in.

Alla tidigare talmän och partiledare närvarade vid Riksmötets öppnande och Gennet och Stina fick hälsa på kungen och drottningen. Vid två tillfällen under regeringsdeklarationen lyfte Löfven lärarnas betydelse.

Kungafamiljen närvarade
Kungafamiljen närvarade
Gennet Sätherlund inne i Stadshuset
Gennet Sätherlund inne i Stadshuset
Läs fler nyheter