Hem

Tumba Gymnasium

Humanistdagen på Södertörns högskola

Publicerat 14 oktober 2016

 

collage-1476431203903-1
TG på Södertörns högskola

HU14, SA14ME och SAMBAS14 besökte igår Södertörns högskola och deras Humanistdag. Kortföreläsningar av professorer och docenter i religion, idéhistoria, svenska och historia har nu visat våra treor vad olika forskningsprojekt inom humaniora på högskolan kan handla om. Vi fick lyssna till spännande föredrag som bl a handlade om hungerkravallerna i Sverige 1917, illegala aborter i Sverige på 1900-talet, klädernas språk/manlighet och religion och mångfald bland svenska skolelever. Till sist berättade studenter om sina upplevelser av studierna. Livet efter gymnasiet kommer allt närmare för åk 14. Tack till Södertörn för en intressant dag !

Läs fler nyheter