Hem

Tumba Gymnasium

HU ♥ Japan = Sant

Publicerat 7 september 2015

Japandagen 2015 är över och vi tackar alla medverkande för en fantastisk dag!

Japandagen2015-gruppbild-v02
Elever från Meiji-universitet och Tumba gymnasium.

22 gäster från Meiji-universitetet och TGs humanister pratade om allt mellan himmel och jord – framför allt kulturella likheter och skillnader mellan Japan och Sverige. Kalligrafi, origami, kubb på fotbollsplanen och tillagning av svenska och japanska smakprov i Novisen stod också på schemat och allt avslutades med ett mycket speciellt evenemang i biblioteket. Tillsammans med inbjudna hedersgäster deltog våra elever i ett World Café där samtalsämnet var vad Sverige och Japan kan lära av varandra. Mötet var en del av förberedelserna för 150-års jubileet av Sveriges och Japans diplomatiska relationer 2018. Vi tackar professor Suzuki, professor Kawasaki och borgmästare Miyaji från Tabetsu samt alla härliga humanistelever – både nuvarande och tidigare på återbesök. Nu laddar vi för nästa år!

 

 

Läs fler nyheter