Hem

Tumba Gymnasium

Handbollsskola i norra Botkyrka

Publicerat 13 maj 2015

Skärmavbild 2015-05-12 kl. 18.56.27
Fullt fokus hos barnen på Kärsbyskolan när Kenan och Tobias har genomgång.
Skotteknik med Johan och Gabriel.
Skotteknik med Johan och Gabriel.
Madeleine och Jelena byggde bana för bollkontroll.
Madeleine och Jelena byggde bana för bollkontroll.

Som en del i kursen Träningslära har elever i årskurs två och tre på NIU Handboll (Nationell Idrottsutbildning) hållit träningspass för fritidsbarn i Norsborg. Att som elev få testa att agera ledare och visa sina handbollskunskaper på ett nytt sätt är utvecklande.

Syftet med projektet ”Handbollsskolan” var också att marknadsföra Tumba gymnasium och sporten, i Norra Botkyrka där få har provat på handboll.

”Handbollsskolan har pågått i fyra veckor och vi hoppas kunna utöka med fler skolor. Genom att bygga nätverk mellan skolorna i kommunen kan sporten växa och breddas på sikt”, säger Anton Åkerström, NIU-ansvarig på Tumba gymnasium.

Läs fler nyheter