Hem

Tumba Gymnasium

Gymnasie- och kunskapslyftsminister Aida Hadzialic besökte TG

Publicerat 27 april 2016

Aida-nyhet

I regeringens satsning på skolan är gymnasieskolans yrkesprogram en prioriterad fråga. Enligt gymnasie- och kunskapslyftsminister Aida Hadzialic är yrkesprogrammen centrala för att försörja såväl företag som välfärdens verksamheter med kompetens. Som ett led i denna satsning besöker Aida Hadzialic olika gymnasiala yrkesprogram runt om i landet och idag hade turen kommit till Tumba gymnasium. (Det är Hadzialics andra besök, och förhoppningsvis inte det sista, på TG.) Hadzialic träffade både elever och lärare från yrkesprogrammen Bygg och anläggning på TG Skyttbrink samt Restaurang och Livsmedel på TG, där det också bjöds på lunch på egna restaurangen Novisen.

Aida-Marek2

Läs fler nyheter