Hem

Tumba Gymnasium

”Girls in IT” när Cisco bjöd på tjejdag!

Publicerat 27 april 2015

Ciscos chef i Sverige välkomnar tjejerna och presenterar företaget.
Ciscos chef i Sverige välkomnar tjejerna och presenterar företaget.
Leone, Alicia och Lina tittade på rummet med switchar och routrar.
Leone, Alicia och Lina tittade på rummet med switchar och routrar.
Tjejerna har videokonferens med Oslo. Kameror registrerar rösterna och filmar den som talar.
Tjejerna har videokonferens med Oslo. Kameror registrerar rösterna och filmar den som talar.

Tjejerna från teknikprogrammets alla inriktningar och årskurser på TG, var i förra veckan på ett spännande studiebesök. Företaget Cisco hade världen över-temat ”Girls in IT” och TG fick äran att delta. Efter smaskig fika och presentation av företaget fick eleverna en rundvandring för att se kontoret och samtala med några av de anställda. Under dagen fick de också möjlighet att lära känna olika arbetsområden och se en hel del inspirerande tekniska produkter och lösningar.

Dagen avslutades med en presentation, där tjejerna fick uttrycka fördelar och nackdelar som IT-utvecklingen har fört med sig, samt komma med förslag på förbättringar och önskemål kring framtidens IT. Efter en väldigt inspirerande dag fick var och en, som kronan på verket, en goodie bag som det definitivt svängde om. Vi kan med säkerhet påstå att tjejerna på teknik var mer än nöjda med sitt studiebesök, då fler fick upp ögonen för ett nytt sätt att arbeta med teknik och IT.

Läs fler nyheter