Hem

Tumba Gymnasium

För andra året i rad vinner HU-elev från TG talartävling i japanska  

Publicerat 23 januari 2016

 

William Jap FB
Alla deltagare tillsammans med japanske ambassadören

Stort grattis till William Carlsson Taylor HU13 som i helgen vann den talartävling som Japanska Ambassaden anordnar tillsammans med Stockholms universitet och Japanska Föreningen i Stockholm. Tävlingen anordnades i år för andra gången och TG har nu tagit hem segern i gymnasiekategorin båda gångerna!

William talade om flyktingpolitiken i Sverige och Japan och vann med sitt tal såväl gymnasiekategorin som den öppna klassen i konkurrens med universitetsstudenter. Priset? Flygbiljetter till Japan och en resväska. Även Susanna Mattei HU13 stod för en mycket fin prestation då hon kom fyra i gymnasieklassen i konkurrens med elever från många andra skolor. Tack för att ni visar vad man kan lära sig på TG!

Läs mer på Japanska Ambassadens hemsida

William och Susanna
William och Susanna med pris och diplom

 

Läs fler nyheter