Hem

Tumba Gymnasium

eTwinning – Samarbete i franska mellan TG och England

Publicerat 18 juli 2014

Venez-à-Bromley-Fatma-Fatima-Sara

Venez-à-Tumba-by-Gulsah-and-Mahima

Under vårterminen har eleverna i franska steg 3 jobbat tillsammans med elever i en skola i Bromley, England. De har gjort avatarer och berättat om sig själva på franska, skrivit och skickat information om sin hemort och sedan gjort en ”byta semesterbostadbroschyr” åt det andra landet baserad på den information de har fått. Eleverna har arbetat i par och sedan har respektive land röstat fram en favoritbroschyr. Här ser ni engelskmännens favorit – Venez à Bromley! – som är skriven av Fatma och Fatima i NA13NA och Sara i HU13. Ni ser också TG-elevernas favorit – Venez à Tumba! – gjord av Gulsah och Mahima i Bromley. Bra jobbat! :-)

Läs fler nyheter