Hem

Tumba Gymnasium

Estetiska programmet Bild och form ställer ut på Mångkulturellt centrum

Publicerat 16 december 2014

Just nu pågår en utställning på Mångkulturellt centrum i Fittja. Utställarna är elever från Tumba gymnasiums estetiska program, inriktning Bild och form. Anna Eriksson, ansvarig för de estetiska inriktningarna,  fick under gårdagen, tillsammans med några kollegor, en snabb visning av en stolt Rebecka Beran, lärare på Estetiska programmets bild och forminriktning. Extra roligt var också att våra gäster för dagen från Göteborgs Universitet, Akademien Valands Konst- samt Fotoinstitution fick samma visning och var mycket imponerade.

Bilder från utställningen kan hittar ni via följande länk:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.811550945550514.1073741844.167421953296753&type=3

Läs gärna artikeln i södra sidan om våra Bild och Form-elevers utställning på Mångkulturellt centrum och besök gärna utställningen.

Utställningen hänger till och med 11 januari.

De har julstängt 22/12-7/1.

 

http://www.direktpress.se/sodra_sidan/Nyheter/Tumbas-unga-visar-sin-frustration/

 

Läs fler nyheter