Hem

Tumba Gymnasium

ES14 Foto och Bild visar sina grafiska tryck

Publicerat 8 juni 2016

Favorit

Från och med 1/6 kan elever och personal på TG njuta av en fotoutställning signerad ES14 Foto och Bild, i biblioteket. Men det handlar inte om vilken typ av foton som helst, utan om bilder i fotopolymertryck.

Fotoutstallning

Att skapa en fotopolymergravyr är en lång process. Du utgår från ett originalfoto och för sedan över det till en plåt med metall och specialplast. Därefter exponeras plåten med dagsljus och slutligen exponeras fotot genom ett akvatintraster. Fotopolemyrgravyren framkallas sedan direkt från plåten och trycks med grafikoljefärg på koppartryckspapper.

Är du nyfiken på fotopolemyrgravyr eller undrar över något? Kontakta Rebecka Beran, Daniel Lagerlöf eller Lars Heydecke, Xenter.

Läs fler nyheter