Hem

Tumba Gymnasium

En hel dag av peptalk på Tumba gymnasium

Publicerat 1 september 2015

Föreläsarna på temadagen 31/8
Föreläsarna på temadagen 31/8

Igår fick Tumba gymnasiums elever besök av det här härliga gänget. Överallt på skolan hölls föreläsningar och eleverna bokstavligen fylldes av pepp. Så mycket som nio talare ställde upp för att ge Tumba gymnasiums elever extra styrka och motivation inför det nya läsåret, däribland Lisa Ekström (bland annat framgångsrik chef inom SAS), Anders Wiman (känd författare inom management och entreprenörskap) och Charbel Gabro (behandlingspedagog som på ett innovativt sätt problematiserar kring integration). Initiativtagare till temadagen var Anders Lundin (före detta förbundskapten i handboll och expert på förändringsarbete) som också höll en mycket uppskattad föreläsning för skolans personal på eftermiddagen. Ett stort tack till Anders Wiman, Lisa Ekström, Charbel Gabro, Ergin Özdemi, Antoni Lacinai, Anna Karin Lingham, Gunnel Ryner, Mia Liljeberg, Marko Latva Nevala och inte minst Anders Lundin för en härlig och minnesvärd dag.

Läs fler nyheter