Hem

Tumba Gymnasium

Ekonomi och juristettorna möter verkligheten under läsåret 2014/15

Publicerat 11 juni 2015

På Tumba gymnasiums ekonomiprogram lägger vi mycket vikt på varierad undervisning. I april fick EK14EK träffa företaget SVEA Ekonomi som berättade om vad man ska tänka på när man flyttar ihop med en kompis, funderar på att ta lån eller startar företag.

En månad senare hade vi äran att få träffa en gammal TG elev ”who made it”. Siduri Poli har startat företagen IKI IKE och Co Atelier. Dessutom bloggar hon, skriver för Nöjesguiden och har varit med på SVT:s Gomorron Sverige som digital affärsrådgivare.

EK14EK har fått i uppdrag att i grupp definiera vad som är ”framgång” för dem
EK14EK har fått i uppdrag att i grupp definiera vad som är ”framgång” för dem

Som avslutning på läsåret 2014/15 besökte klassen Tumba Bruksmuseum och fick lära sig om riksbankens historia och hur man tillverkade sedlar med vattenmärke.

EK14EK på Tumba Bruksmuseum
EK14EK på Tumba Bruksmuseum

Såväl juridik- som ekonomiettorna fick åskåda äkta rättegångar på Södertörns Tingsrätt. EK14JU och EK14EK hade då möjlighet att diskutera med åklagare, advokater, domare, nämndemän och även parterna i tvist- och brottmål.

jur-eko-tingsratt-new

Vi ser fram emot att få ge eleverna ny input från rätts- och affärsvärlden nästa läsår.

/Karina & Maria, lärare på ekonomiprogrammet

Läs fler nyheter