Hem

Tumba Gymnasium

Blogg från TG-elevernas resa till Frankrike

Publicerat 1 oktober 2015

20150608_133510

När nu höstrusket närmar sig är det skönt att tänka tillbaka på sol, värme och spännande upplevelser. I juni  reste en grupp franskelever med två lärare till Cap d’Ail för en veckas studiebesök och träning av det franska språket. De besökte ett gymnasium i Nice (se bilden) och träffade franska elever och fick därmed chans att jämföra TG med Lycée Masséna. De utforskade också en mängd platser på Franska Rivieran – bl a Monaco/Monte Carlo och marknaden i Ventimiglia (Italien). Bergsklättring till den medeltida byn Eze ingick också i programmet. Läs bloggen och öva din franska! Det finns många bilder som hjälper dig förstå. Tack till alla fina elever som deltog på resan och ett speciellt tack till Sofia Arvidsson i HU14 som skrivit bloggen.

http://nousetionsanice.blogg.se/index.html

Läs fler nyheter