Hem

Tumba Gymnasium

Årets Hockeycup på TG – ett topparrangemang

Publicerat 24 april 2017

I fredags avgjordes Tumba gymnasiums Hockeycup i Ishuset. För arrangemanget stod våra hockeyelever och det blev en toppendag med hockeycup och prova-på för de Åk9-elever som sökt till oss. Efter tre täta matcher i vänskapens tecken stod Annerstaskolan (Huddinge) som segrare och fick lyfta bucklan. Dagen avslutades med rundvandring och information om TG samt lunch i skolrestaurangen tillsammans med våra hockeyelever. Besökarna kom från Annerstaskolan och Botkyrkas grundskolor samt några elever från Rönninge, Järna och Södertälje.

Vi ser fram emot hösten och hoppas på många nya duktiga hockeyspelare på TG.

Stabil domartrio, från vänster: Sebastian Nordlander RL15, Mattias Rissler FT16 och Jakob Karlsson FINEK15
Läs fler nyheter