Hem

Tumba Gymnasium

Äntligen skola igen! Vill du också börja på TG?

Publicerat 28 augusti 2019

Det är många som ringer till våra studie- och yrkesvägledare och frågar om plats på TG. Tyvärr måste vi ju säga nej till de flesta eftersom våra klasser är fulla och vi följer reservlistorna fram till och med den 15 september. Men visst kan vi ha enstaka platser, så det kan löna sig att skicka ett mejl till någon av våra tre duktiga SYV-ar och fråga. Du hittar deras mejladresser och kan se vilka program de ansvarar för genom att gå in på Kontakt här på denna hemsida. Är du intresserad av språk kan det finnas plats på Humanistiska programmet, gillar du matlagning och all den kunskap som gäller denna ädla konst kan det finnas platser på Restaurang- och livsmedelsprogrammet. Som sagt, skicka ett mail och fråga oavsett vilket program det gäller. Du kanske har tur. Om vi får vakanser (lediga platser) efter den 15 september blir betygen avgörande om fler söker den lediga platsen.

 

Läs fler nyheter