Hem

Tumba Gymnasium

1150 tårtbitar när Tumba gymnasium firar

Publicerat 10 april 2017

Suzana står beredd att dela ut tårtbitar på löpande band.

Tumba gymnasium lyckades perfekt i gymnasievalet och är nu länets fjärde mest sökta gymnasium – och klar etta i Södertörn. Det ville vi fira med ett jättestort tårtkalas, men vi ville också fira att våra elever i årskurs 1 var så positiva i årets elevenkät. Stämningen i klassrummet, tryggheten på skolan och engagerade lärare är några styrkor som förbättrats de senaste åren och som gör Tumba gymnasium ännu lite bättre. Varför inte passa på att fira att det snart är påsk också, med 1150 härligt gula prinsessbakelser.

För att möta det stora söktrycket har vi ett extra öppet hus onsdagen den 3 maj kl 18:00-19:00. Kom och besök oss du också. Välkommen!

Läs fler nyheter